Тренди
ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАТИРАТИ ШВИ НА ПЛИТЦІ
Після облицювання підлоги або стіни керамічною плиткою обов'язково виконується затирання швів, щоб заповнити зазори між окремими плитками. Завдяки цій процедурі облицьована поверхня набуває завершеного й естетичного вигляду, а комбінація з плиток тепер утворює єдину цільну поверхню. Затирання швів між плитками виконується не раніше, ніж через 12 годин після їх укладання, аби дати добре просохнути розчину, що використовувався при облицюванні. Як правильно затирати шви на плитці, викладеній на стіні або підлозі, для чого це потрібно робити та яку обрати затирку, тобто розчин для затирання, який серед професіоналів називається фугою? Відповіді на ці питання шукайте в нашій статті.
Чим затирати шви плитки: як правильно вибрати фугу?
Зазори між плитками при облицюванні стін і підлоги влаштовують не для краси та не за чиєїсь примхи – вони мають цілком практичне значення, оскільки:
-
захищають плитку від розтріскування при розширенні під. впливом високої вологості та перепадів температур;
-
приховують похибки при укладанні;
-
маскують дефекти кахлю, різницю в розмірах або заокруглені краї, якщо ви використовуєте звичайну плитку, а не ректифіковану.
При цьому ширина швів залежить не лише від естетичного смаку та побажань користувача, а більшою мірою від розмірів плиток. За загальноприйнятим правилом монтажу керамічних плиткових покриттів, зазор між плитками має складати:
-
2 мм для плитки завширшки менше 100 мм;
-
3 мм – для плитки 100-200 мм;
-
4 мм – від 200 до 600 мм;
-
5-20 мм – для плитки понад 600 мм;
-
1-2 мм при укладанні мозаїки або ректифікованої плитки.
Перед тим, як затирати шви між плитками, насамперед потрібно правильно обрати матеріал для цієї роботи. Сучасна промисловість випускає різні види затирок для плитки, що поділяють на три групи (за матеріалом основи):
-
цементні;
-
епоксидні;
-
епоксидно-цементні.
Фуги на основі цементу відносять до найпростіших розчинів для затирання. Вони придатні для використання лише в приміщеннях із низькою вологістю. Враховуючи, що підлогу доводиться мити доволі часто, затирки на основі цементу використовують тільки для затирання швів між плитками на стінах.
Епоксидна затирка підійде для будь-якого приміщення, оскільки має дуже високу вологостійкість та міцність. Однак, вона підходить лише для затирання швів завширшки понад 4 мм. До того ж, такий матеріал досить дорогий та працювати з ним, не маючи професійних навичок, досить складно.
Ідеальним варіантом для непрофесійних домашніх майстрів є комбінована епоксидно-цементна фуга. Вона підійде для фугування настінного та підлогового плиткового покриття навіть у приміщеннях із підвищеною вологістю – кухнях та ванних кімнатах.
Визначившись із видом фуги, потрібно вибрати суміш певного складу. Тут треба звертати увагу на рекомендації виробника, який обов'язково вказує в інструкції на упаковці оптимальну ширину швів, при якій слід використовувати ту чи іншу затирку.
Врешті, треба обрати суміш відповідного відтінку, адже правильно підібраний колір швів може істотно покращити облицьовану поверхню. Сьогодні випускають затирки широкої палітри, тому для підбору фуги необхідно враховувати колір і візерунок плитки, а також кілька порад від фахівців з дизайну:
-
при бажанні зробити пропорції плитки більш помітними треба обирати контрастні по кольору фуги;
-
отримати однорідну керамічну поверхню допоможе затирка, колір якої близький до кольору плитки;
-
для затирання плитки, що має стилізовану під камінь чи дерево поверхню, треба обирати фугу сірого або бежевого кольору;
-
затирка для фугування мозаїки повинна бути в одній тональності з плиткою;
-
при не дуже якісному укладанні не варто вибирати затирку істотно темнішу за плитку, оскільки на світлому тлі вона буде притягувати до себе надмірну увагу, що зробить всі нерівності та недоліки помітнішими.
Як правильно затирати шви плитки, щоб не подряпати її поверхню?
Для виконання робіт із затирання щілин між керамічною плиткою треба приготувати наступний інструмент і пристосування:
- гумовий шпатель;
- кельму;
- щільну поролонову губку;
- ємність для розведення сухої затиральної суміші (якщо ви не купили готову до застосування фугу, яка, до речі, має вищу ціну);
- відро для води;
- чисте ганчір'я.
Підготовка до фугування
Перед тим, як починати затирати шви в плитці, потрібно добре очистити кахельну поверхню від пилу та залишків плиткового клею, ретельно очистити щілини та переконатися, що розчин, на який покладена плитка, добре висох. Затирання швів при мокрому розчині під плиткою призведе до появи білих плям на стиках. Задля уникнення таких неприємних наслідків, що псуватимуть зовнішній вигляд поверхні, краще перестрахуватися та почати затирання швів через 24 години, подвоївши час на висихання клейового розчину для плитки. Якщо ви придбали суху суміш для затирання, її треба розвести холодною водою у пропорції, вказаній в інструкції. Ретельно перемішуючи розчин вручну кельмою та додаючи поьроху води, доведіть його до однорідної консистенції. Готова затирка має бути гладкою та без грудочок.
Не розводьте одразу всю суміш, оскільки вона висихає буквально за кілька годин, та строго дотримуйтеся пропорцій, вказаних в інструкції – занадто рідка або густа маса буде погано заповнювати шви.
Як затирати шви на плитці на підлозі та стіні
Використання гумового шпателя для нанесення фуги та заповнення щілин вбереже керамічну поверхню від подряпин. Щоб затирка гарно заповнювала простір між плитками, промазуйте шви широкими діагональними рухами під різними кутами. При цьому треба стежити за тим, аби маса заповнювала шов, не залишаючи порожнечі. Надлишок нанесеної фуги треба одразу знімати, проводячи шпателем перпендикулярно шву.
Хвилин за 10-15, у залежності від температури у приміщенні, коли затирка почне твердіти, потрібно змочити губку у воді, добре віджати її та очистити плитки, розгладжуючі поверхню затирки та формуючі рівний шов. Після цього треба протерти керамічну поверхню сухою чистою ганчіркою. Деякі фуги висихають дуже швидко і видалити з них застиглу масу доволі важко. Тому потрібно систематично слідкувати за висиханням затирки та своєчасно видаляти її надлишки з поверхні плитки.
При виконанні робіт із затирання швів, слід пам’ятати, що не можна заповнювати фугою щілини між підлогою та стіною. Адже ці стики, внаслідок рухливості стіни, потріскаються дуже швидко. На місцях з'єднання підлоги зі стіною потрібно встановлювати плінтус або заповнювати щілини силіконовим герметиком для утворення еластичного шва.
У разі затирання швів на поверхні з керамічної плитки, що прикрашена скляним декором або візерунком, виконаним металевими фарбами, потрібно використовувати спеціальний аплікатор, завдяки якому нанести затирку можна точно в щілину між плитками, не пошкодивши декор.
Сподіваємось, що наші поради щодо того, як правильно затирати шви на плитці, допоможуть вам зробити це самостійно. А купити якісну керамічну плитку можна на нашому сайті.