Тренди
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО КЛЕЮ ДЛЯ ПЛИТКИ: ПРАВИЛА РОЗРАХУНКУ
При облицюванні стін та підлоги керамічною плиткою, важливим підготовчим етапом є визначення необхідної кількості клею. Якщо для розрахунку кількості кахлю достатньо визначити площу поверхонь, які ви збираєтесь облицьовувати, то розрахувати, скільки знадобитися клею, набагато складніше, позаяк ви маєте враховувати не лише площі будівельних поверхонь, а й інші важливі чинники. Про те, як визначити розхід клею для плитки, ми й розповімо докладніше.
Що впливає на розхід клею на плитку?
Визначальним фактором, що впливає на витрату клею для плитки, є все ж площа поверхні, на яку її потрібно укласти. Не знаючи цього параметра, розрахувати потрібну кількість клею неможливо. Однак, окрім площі облицювання, на витрату клею істотно впливають:
- габарити плитки – від них залежить товщина клейового шару. Для облицювання підлоги або стіни плитками великого розміру знадобиться більше клею, ніж для кахлю меншого формату;
- якість обробки поверхні стіни або підлоги. Що менше вона має нерівностей, то ощадливіше буде витрачатися клей;
- матеріал поверхні – це може бути штукатурка, цегляна кладка, бетон та інші варіанти, а також тип плитки (кахель або керамограніт). Кожен з цих матеріалів відрізняється ступенем водопоглинання, що впливає на витрату клею. Що вологи поглинає матеріал поверхні або плитки, то вище й розхід клею;
- температура, за якої виконується облицювання – ці роботи можна проводити у прогрітому до +5 – +40° С середовищі. І що вища температура повітря, то швидше випаровуватиметься вода із клейового розчину, а це збільшує його витрату. Тому укладати плитку рекомендується за температури +19-22° С;
- вид клею за властивостями та складом – якщо неправильно обрати клей для плитки, розхід його буде набагато більшим.
Для укладання керамічної плитки може використовуватися клей наступних видів:
- однокомпонентний на основі цементу з додаванням пластифікаторів – він випускається у вигляді сухої суміші;
- двокомпонентний клей: поліуретановий або епоксидний у вигляді пастоподібної маси та рідкого затверджувача (каталізатора для клею на епоксидній основі), які потрібно змішувати перед початком робіт;
- акриловий клей, готовий до застосування.
Клей для плитки може бути універсальним, термо- та морозостійким, еластичним, товстошаровим, вирівнювальним або таким, що швидко твердне. Зазвичай виробники вказують на етикетці вид робіт, для яких призначено клей, а також його усереднені витрати на 1 кв. м. Звісно, врахувати всі чинники, що впливають на кількість клею, необхідного для облицювання, неможливо. Але приблизно розрахувати скільки потрібно клею для плитки все ж таки можна.
Як виконати розрахунок кількості клею для плитки?
Перш ніж говорити про те, як розрахувати розхід клею для плитки, необхідно знати деякі важливі аспекти:
- витрати, вказані виробником на тарі плиткового клею, прийнято вимірювати та розраховувати у кілограмах;
- усереднена витрата клею розрахована для облицювання ідеально рівної поверхні;
- витрата клею на 1 кв. м, що зазначена на етикетці, розрахована при товщині клейового шару 1 мм.
-
S – площа поверхні, яку потрібно облицювати плиткою;
-
r – усереднений розхід клею, вказаний на упаковці;
-
Н – товщина клейового шару, необхідного для приклеювання плитки (у мм).
- товщини клейового розчину, необхідного для приклеювання плитки певного розміру;
- товщини клею для вирівнювання всіх дефектів поверхні.
Розрахувати приблизну кількість клею (R), необхідного для облицювання поверхні стін або підлоги керамічною плиткою, можна за формулою
R=S x r x H, де:
Якщо площу облицювання можна розрахувати, вимірявши розміри підлоги або стін, усереднений розхід взяти з етикетки, то для визначення необхідної кількості клею залишається лише розрахувати товщину клейового шару. Вона складатиметься з двох величин:
Як залежить товщина шару клею від розмірів плитки?
Існують негласні норми, що визначають мінімальну товщину клейового шару для плитки різних розмірів. Так, для укладання плитки формату 150х150 мм достатньо товщини клею 2 мм; при розмірі кахлю від 250х250 до 500х500 мм товщина шару клею має складаи не менше 4 мм; для керамогранітної плитки розміром 600х600 – від 5 до 6 мм.
Часто виробники керамічної плитки вказують на упаковці необхідну мінімальну товщину клею, що враховує не тільки розміри кахлю, але й водопоглинання матеріалу, з якого вона виготовлена.
При укладанні плитки, для нанесення розчину або клею використовується зубчастий шпатель, за допомогою якого можна вирівняти клейовий шар до потрібної товщини, залишивши в ньому борозенки. При цьому товщина клейового шару у два рази менше, ніж висота зуба. Потрібно враховувати, що в таблицях відповідності розмірів плитки та мінімальної кількості клею, необхідного для її укладання, може вказуватися не товщина шару клею, а висота зуба.
Як визначити товщину клею, необхідну для нівелювання нерівностей?
Аби визначити розхід клею для плитки за вказаною вище формулою, залишилося дізнатися висоту нерівностей поверхні, що облицьовується. Для цього знадобиться рівне алюмінієве правило. Прикладаючи його до поверхні стіни або підлоги, і проводячи по ній в різних напрямках, треба приблизно візуально оцінити глибину виїмок і висоту виступів.
Максимальна величина нерівностей і буде вказувати на необхідну додаткову товщину клею. При цьому, якщо вона становитиме понад 5 мм, поверхню перед облицюванням краще вирівняти дешевшим способом, наприклад, зашпаклювати.
Визначити за такими порадами, скільки потрібно клею для плитки, можна лише приблизно. На багатьох сайтах з її продажу можна знайти онлайн-калькулятор для швидкого розрахунку необхідної кількості клею, але він охоплює лише окремі типи та розміри плиток. Умовно можна прийняти розхід клею для плитки розміром 100х100 мм – 2 кг на 1 кв. м, для кахлю зі сторонами 150 мм – 2,6 кг/м2, при габаритах 250х250 мм – приблизно 3,3 кг/м2, для плитки розміром 300х300 мм – 4 кг, а при більшому форматі – близько 5 кг/м2.